Demokracja a Kościół Zobacz większe

Wydawnictwo: Papieski Wydział Teologiczny
Format: 14x20 cm, s. 20, oprawa miękka
ISBN: 978-83-7454-144-2

Ten produkt nie występuje już w magazynie

Temat demokracji pojawił się w refleksji Kościoła (tradycyjnie przywykłego do kontaktów z krajami rządzonymi monarchicznie) wraz z powstaniem i rozwojem współczesnych demokracji elekcyjnych. Stan faktyczny zmusił Magisterium do opracowania właściwej nauki społecznej. Struktura współczesnych demokracji elekcyjnych opiera się przede wszystkim na zasadzie władzy ludzu oraz na założeniu, że wszyscy ludzie są równi. W dokumentach Magisterium społecznego Papieża i biskupów opisano trzy zasady dotyczące funkcjonowania współczesnych demokracji: zasadę pomocniczości, solidarności i odpowiedzialności. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie: czy można je zastosować również do Kościoła?

Książka jest zapisem wykładu wygłoszonego z okazji nadania tytułu doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu 11 lutego 2010 roku.

Demokracja a Kościół

Autor: kard. Tarcisio Bertone SDB