W obronie spraw najważniejszych. Szkice o apologii Zobacz większe

Wydawnictwo: W drodze
Format: 14 x 21 cm, s. 284, oprawa miękka
ISBN: 978-83-7906-349-9

„Aktualny kontekst decydująco wpływa na przedmiot nowej apologii i go kształtuje. Tradycyjnie definiowano go jako obro­nę wiary i wartości chrześcijańskich, jednak z perspektywy naj­nowszych badań takie stwierdzenie jest niewystarczające. Chcąc całościowo spojrzeć na przedmiot nowej apologii, należy go po­szerzyć i dostrzec, iż obrona zaczyna się już zdecydowanie wcze­śniej, w obrębie samej cywilizacji, a jej przestrzenią jest najpierw człowiek. Współczesna apologia staje się zatem obroną jego toż­samości, która wyraża się w pamięci historycznej, odpowiedzial­ności za swoje czyny, nienaruszalności życia oraz kulturze uka­zującej drugą, duchową przestrzeń. Obok zmagania o człowieka, przedmiotem obrony jest naturalnie samo chrześcijaństwo i jego obecność w świecie”.

W obronie spraw najważniejszych. Szkice o apologii

Autor: Ks. Przemysław Artemiuk