Ośrodek Odosobnienia w Grodkowie (1981-1982)

9788361631927

Nowy produkt

Autor: Grzegorz Kowal
Wydawnictwo: IPN
Format: 16,50 cm x 24,00 cm, s. 194, oprawa twarda
ISBN: 978-83-61631-92-7

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

19,05 zł

19,05 zł za szt

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

OśrodekOdosobnienia w Grodkowie funkcjonował od 24 grudnia 1981 r. do 14 grudnia 1982r. Ramy czasowe książki nasuwają się więc samoistnie. Ze względu na specyfikę tematuoraz krótki czas istnienia obozów stanu wojennego w pracy przyjęto układproblemowy, dzieląc ją na 3 rozdziały tematyczne. W pierwszym z nich – „Internowaniedziałaczy opozycji w kontekście wprowadzenia w Polsce stanu wojennego" –przedstawio­no prawno-organizacyjne aspekty internowania oraz przygotowanie iprzebieg akcji inter­nowania działaczy opozycji, która nosiła kryptonim „Jodła".Drugi rozdział – „Powstanie i działalność Ośrodka Odosobnienia w Grodkowie" –zawiera omówienie tematów dotyczą­cych lokalizacji i zaplecza logistycznegoOśrodka Odosobnienia w Grodkowie, panujących w nim warunków socjalno-bytowychoraz pracy operacyjnej SB. Osobny podrozdział został też poświęcony pierwszemutransportowi internowanych z Wrocławia do Grodkowa, co – ­biorąc pod uwagęokoliczności tego wydarzenia – wydaje się w pełni uzasadnione. Ostatni, trzecirozdział traktuje o różnych aspektach życia codziennego internowanych.Znalazła się w nim krótka charakterystyka internowanych. Omówiono też nastrojei wzajemne relacje „pensjonariuszy" grodkowskiego „internatu", ich relacje zeSłużbą Więzienną i z więźniami funkcyjnymi oraz kontakty ze światem zewnętrznym.Osobne podrozdziały poświęcono też formom spędzania czasu, twórczościinternowanych oraz praktykowanym formom oporu.

Książkazostała uzupełniona o aneksy – autoryzowane fragmenty zebranych przeze mnierelacji siedmiu byłych internowanych (Zygmunta Staszewskiego, Grzegorza Sochy,Krzysztofa Grzelczyka, Piotra Załuskiego, Przemysława Lazarowicza, StanisławaHuskowskiego i Romana kowala) i emerytowanego funkcjonariusza Służby WięziennejBronisława Urbańskiego, wykaz osób internowanych w Ośrodku Odosobnienia wGrodkowie oraz materiały ikonograficzne.

Przypisaniu pracy starałem się, o ile było to możliwe, konfrontować ze sobą źródłao różnej proweniencji. Dlatego też główną bazę źródłową stanowią z jednejstrony źródła wytworzone przez organa państwowe, z drugiej zaś dokumentyArcybiskupiego Komite­tu Charytatywnego oraz wspomniane już relacje.Skorzystałem także z relacji Jarosława Brody i Tadeusza Kurandy, sporządzonychprzez Juliusza Woźnego. Pomocne okaza­ły się także m.in. opublikowanewspomnienia Janusza Sanockiego oraz internowanych w Uhercach, spośród którychniektórzy przeszli też przez „internat" w Grodkowie, oraz inne publikowanerelacje i listy.

Fragment Przedmowy

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Ośrodek Odosobnienia w Grodkowie (1981-1982)

Ośrodek Odosobnienia w Grodkowie (1981-1982)

Autor: Grzegorz Kowal
Wydawnictwo: IPN
Format: 16,50 cm x 24,00 cm, s. 194, oprawa twarda
ISBN: 978-83-61631-92-7