Nowy Przybądź o Chwalebny Archaniele Zobacz większe

Format: 12 x 16,5 cm, s.143, oprawa: miękka
ISBN: 978-83-701-9662-2

8,50 zł brutto

Zgodnie z tradycją żydowską i chrześcijańską, najważniejszym z Aniołów jest św. Michał Archanioł. Cieszył się on wśród chrześcijan ogromnym kultem już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W liturgii Mszy Świętej, w Prefacji o Aniołach, mówi się, że oddając należną cześć Aniołom, równocześnie „wysławiamy doskonałość i potęgę Boga, poznajemy, jak Bóg jest niezmierzony i godny miłości ponad całe stworzenie”. Toteż nabożeństwo do św. Michała Archanioła jest nie tylko wspaniałą lekcją poznawania i ukochania Boga, lecz także przybliża nam Jego opiekuńczą i zbawienną obecność.

Dla pogłębienia tegoż nabożeństwa proponujemy niniejszą nowennę. Jako przedmiot rozważań posłużyły mu modlitewne wezwania zaczerpnięte z „Aktu oddania się św. Michałowi Archaniołowi”, który jest odmawiany po każdej Mszy Świętej w Sanktuarium św. Michała Archanioła na Górze Gargano, we Włoszech. Rozważania te posiadają wydźwięk biblijno-liturgiczny. Jedno z tych wezwań: „Przybądź, o chwalebny Archaniele” posłużyło jako tytuł tejże nowenny. Łatwo zauważyć, że ono przypomina słowa Modlitwy Pańskiej: „Przyjdź Królestwo Twoje” oraz usilne błaganie pierwszych chrześcijan: „Marana tha” – „Przybądź, Panie Jezu”. W podobny sposób zresztą brzmi liturgiczne wzywanie Ducha Świętego: „Przyjdź, Duchu Święty”. (fragment Wstępu)

Przybądź o Chwalebny Archaniele

Nowenna do św. Michała Archanioła