Nowy Wrocław wędrówka przez wieki Zobacz większe

ISBN: 978-83-947608-1-6

49,90 zł brutto

Ludzie

Karl von Holtei był pod ogromnym wrażeniem największego polskiego poety – Adama Mickiewicza. W swoich wspomnianiach przedstawił go jako najprawdziwszego geniusza, osobowość o nadzwyczajnej erudycji i charyzmie. Podobnymi uczuciami darzył skrzypka Karola Lipińskiego, poetę Antoniego Odyńca, króla Stanisława Augsta, czy Tadeusza Kościuszkę. Temu ostatniemu poświęcił dramat "Stary wódz". Finałowa scena tego dramatu wywierała zawsze na publiczności wielkie wrażenie. W Berlinie, Lipsku i Dreźnie widzowie zrywali się z foteli, by wznosić okrzyki na cześć Polski! Bywało, że wychodzący z teatru tłum formował się w pochód, skandując hasła z żądaniami wolności dla bohaterskiego narodu.

Miejsca

Wrocławskiemu oddziałowi Niemiecko-Austriackiego Towarzystwa Alpejskiego, w 1882 roku, udało się postawić górską chatę służącą jako miejsce krótkotrwałego odpoczynku dla strudzonych górską wędrówką turystów. Schronisko nie było imponujące i wyglądem przypominało raczej górską bacówkę. Mimo tego stanowiło powód do dum. Do dziś uważane jest za jedno z najelpiej usytuowanych schronisk alpejskich na terenie Austrii. Leży na wysokości 2844 m n.p.m. Otrzymało nazwę Breslauer Hutte (Wrocławski Szałas). Polacy, którzy mają okazję w nim nocować, niezmiennie są zaskoczeni wiszącym na ścianie herbem Wrocławia oraz mapą Śląska.

Wydarzenia

W 1945 roku spędzanie świąt we Wrocławiu stało się nie lada wyczynem. Miasto pozostawało ruiną, do tego brakowało w nim dosłownie wszystkiego, ale najbardziej dotkliwy w zimie, która owego roku nie była łagodna, był brak szkła do oszklenia okien. Do tego dochodziły problemy ze zdobyciem podstawowych próduktów żywnościowych. Przydzielano je na kartki. By trochę złagodzić atmosferę, rząd zwiększył przydziały dla Dolnego Śląska. Każda pracująca osoba mogła liczyć na dodatkowe 2 kg mąki, 2 kg grochu, 1 kg marmolady, 0.5 kg cukru i prawdziwy rarytas – 100g kawy ziarnistej. Niestety zapomniano o przydziale chleba.

Wrocław wędrówka przez wieki

Autor: Maciej Łagiewski