Die Person Bei I.Kant und K.Wojtyla Zobacz większe

Wydawnictwo: TUM
Format: 13,50 x 21,00 cm, s. 176
ISBN: 978-83-7454-272-2

Ten produkt nie występuje już w magazynie

Aus dem Geleitwort von Herrn Prof. Dr. Norbert Fischer: „Die thomistische Reflexion, die sich an der Struktur des Kosmos, der Welt und des Menschen auf Gott hin orientiert, ist nach Z. Josef Waleszczuk für die Philosophie Karol Wojtylas implizit immer relevant geblieben. Gleichzeitig aber habe Wojtyla erkannt, dass der Thomismus allein nicht ausreicht, um der Dynamik der anthropologischen Frage gerecht zu werden, und deswegen auch Motive von Kants Philosophie in sein Denken aufgenommen“.

„[...] Das Ziel Karol Wojtylas, das er in der Begegnung mit Kant verfolgt, kann mit Worten des frühen Heidegger beschrieben werden, denn auch er sucht: » Die Philosophie des lebendigen Geistes, der tatvollen Liebe, der verehrenden Gottinnigkeit «. An dieser übergroßen Aufgabe ist Heidegger gescheitert. An ihrer Lösung zu arbeiten, ist indessen immer noch die Aufgabe unserer Zeit“.

Książka przybliża dziedzictwo dwóch wybitnych filozofów zajmujących się problematyką osoby i jej wolności – Karola Wojtyły i Immanuela Kanta. Dzieło K. Wojtyły – autora Osoby i czynu zafascynowanego tajemnicą człowieczego bytu, tajemnicą misterium człowieka – nie straciło na aktualności. Wobec nowych wyzwań epoki informatyzacji i komunikacji, wzajemnej zależności całej ludzkości należy sięgać do myśli Tego, który tak głęboko pochylił się nad problematyką osoby, wolności, miłości, a wiele elementów swoich przemyśleń etycznych oparł na filozofii myśliciela z Królewca.

W swojej recenzji książki ks. prof. Józef Stala napisał: „Autor przedstawia założenia filozofii I. Kanta jako niesprzeczne z założeniami chrześcijaństwa. W ten sposób odwołuje się do listu kard. Josepha Ratzingera z 2004 r. [...] Podejmując oryginalne wyzwanie ukazania podobieństw między filozofią I. Kanta i K. Wojtyły, odnosi się do podstawowych pytań filozofa z Królewca: Kim jest człowiek? Czy człowiek jest wolny? Co człowiek powinien czynić? Odpowiadając na wskazane pytania, podkreśla znaczenie daru wolności, który jest jednocześnie zobowiązaniem do wolności”.

Die Person Bei I.Kant und K.Wojtyla

Autor: ks. Zbigniew Waleszczuk