Serce nie do pary Zobacz większe

Serce nie do pary

O księdzu Janie Twardowskim i jego wierszach
Autor: Waldemar Smaszcz
Wydawnictwo: Erica
Format: 16,50 x 24,00 zł, s. 351, oprawa twarda
ISBN: 978-83-64185-08-3

Ten produkt nie występuje już w magazynie

Ksiądz Jan Twardowski sam siebie nazywał „starszym panem z odrąbaną młodością”. Przez długie lata pozostawał poetą bez biografii. Zarówno do czytelników, jak i krytyków docierały wyłącznie wiersze, co sprzyjało skupieniu się na ich poetyckim wymiarze. Zważywszy jednak, że liryka z reguły ma charakter autobiograficzny, brak informacji tej natury sprzyjał różnorodnym domysłom.Waldemar Smaszcz przez blisko dwadzieścia trzy lata pozostawał w bliskich relacjach z księdzem-poetą. Po latach odwiedził wszystkie miejsca związane z ks. Twardowskim, zwłaszcza z jego dzieciństwa, młodości i lat wojny. To, jak i ich osobiste rozmowy, pomogło naszkicować pełen obraz życia i twórczości ulubionego księdza-poety. Serce nie do pary jest pierwszą książką poświęconą ks. Twardowskiemu i jego wierszom opartą zarówno na bliskich z nim spotkaniach, jak i wnikliwym odczytaniu jego twórczości.

Waldemar Smaszcz – historyk literatury, krytyk, eseista. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie studiował pod kierunkiem prof. K. Górskiego i prof. A. Hutnikiewicza. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Jan Paweł II przyznał mu za twórczość literacką Insygnia Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontifice. Z ks. Janem Twardowskim łączyła go ponad dwudziestoletnia najpierw znajomość, a potem przyjaźń.

Serce nie do pary

O księdzu Janie Twardowskim i jego wierszach