Droga do stabilizacji

Droga do stabilizacji

Indeks: 9788393459780

33,33 zł

(33,33 zł szt)

... polskiej administracji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych po II wojnie światowej
Autor: Wojciech Kucharski
Wydawnictwo: Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"
Format: 16 x 24 cm, s. 276, oprawa miękka
ISBN:978-83-934597-8-0

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

Publikacja zawiera badania na temat organizacji polskiej struktury kościelnej w Polsce Zachodniej i Północnej po II wojnie światowej, ukazując ten proces w szerokim kontekście polityki wewnętrznej i międzynarodowej.

Istotną konsekwencją II wojny światowej były zmiany granic w Europie. W ich wyniku zmieniła się także struktura organizacyjna Kościoła katolickiego w powojennej Polsce. Ponieważ jednak zwycięskie mocarstwa uznały, że do ostatecznych rozstrzygnięć granicznych dojdzie dopiero po podpisaniu traktatu pokojowego, kwestia granicy, a co za tym idzie dostosowania organizacji kościelnej do nowego kształtu państwa polskiego, przez wiele lat pozostawała w zawieszeniu. Prymas Polski kard. August Hlond, posługując się specjalnymi pełnomocnictwami udzielonymi przez Stolicę Apostolską, dekretem z 15 sierpnia 1945 roku ustanowił administratury apostolskie i mianował ich rządców. Prymas Hlond zapewne był przekonany, że ustanawiając administracje apostolskie, daje początek trwałej polskiej organizacji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Tymczasem do w 1972 r. papież Paweł VI konstytucją apostolską ustanowił nową organizację kościelną na tych terenach.

9788393459780
2020-05-11

Specyficzne kody

Nowy produkt